Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2013Juzyna na 50 TKB w Żywcu

Juzyna na 50 TKB w Żywcu

„Energia bije od tego zespołu” – takie opinie dało się słyszeć niejednokrotnie podczas występu JUZYNY na konkursie zespołów w ramach 44. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu podczas jubileuszowego 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół zaprezentował piękny program pt. „Zielone Świątki”. Pod Babią Górą, podobnie jak w całej Polsce w Zielone Świątki o zmroku rozpalano na polach ogniska.

Wykorzystywano do tego gałęzie gałęzie drzew uznawanych za magiczne – jodły, świerka, tarniny. Chłopcy skakali przez ogień, miało to ochronić przed bólem nóg. Istniało przekonanie, że dym z ognisk palonych tej nocy zapobiega gradom, popiół rozsypany po polach zapewnia lepszy urodzaj, a rozżarzone węgle wrzucone w zagon kapusty chronią przed robactwem. Młodzieńcy okrążali pola z zapaloną smolną gałęzią w ręku w celu odpędzania złych duchów. Towarzyszyły temu liczne zawołania i zaklęcia. Autorką scenariusza programu jest Pani dr Urszula Janicka – Krzywda. Występ został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

Miło nam także poinformować, że kierownik zespołu – Pani Wanda Bucka została laureatką Nagrody Instruktorskiej dla instruktorów zespołów w ramach 44. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy