Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2013Redyk Karpacki w Zawoi

Redyk Karpacki w Zawoi

Do Zawoi pod Babią Górę we wtorek 13 sierpnia zawitał Redyk Karpacki. Stado owiec prowadzone przez pasterzy z Polski, Rumunii i Ukrainy przywędrowało rano na przełęcz Krowiarki skąd wyruszyło na całodniową wędrówkę „dolnym płajem” w masywie Babiej Góry, by przed godziną 15:00 przybyć do Zawoi Czatoży.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że redyk przechodzący przez Zawoję przywędrował do nas aż z Rumunii...

Pasterze Karpat – wędrowcy – przybyli pod Babią Górę po całoletniej wędrówce łukiem Karpat. Współczesna wędrówka bacy i juhasów prowadzących stado owiec 1200 kilometrów wzdłuż Karpat z Rumunii przez Ukrainę, Polskę i Słowację zakończy się 14 września w Czechach.

W Zawoi Czatoży Redyk Karpacki powitali Wójt Gminy Zawoja Tadeusz Chowaniak oraz Starosta Suski Tadeusz Gancarz. O idei redyku Karpackiego opowiedział jego organizator i wędrowiec zarazem Piotr Kohut baca z Istebnej. Wspólnie z muzyką zespołu regionalnego Juzyna świętowaliśmy to wielkie wydarzenie.

Przedsięwzięcie jakim jest „Redyk Karpacki – Transhumance 2013” nawiązuje do wielowiekowej wędrówki pasterzy wołoskich z owcami, która doprowadziła do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej kultury pasterskiej. Kultury łączącej całe Karpaty, Beskidy i naszą Babią Górę.

Idom se owiecki,
Idom dołu pyrciom
Juhasa nie widno
Ino dzwonki zbyrcom!

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy