Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2013Cykl biegów „Perły Małopolski” w Zawoi

Cykl biegów „Perły Małopolski” w Zawoi

25 sierpnia 2013 r. w ramach zawodów Perły Małopolski prawie 400 zawodników rywalizowało na trasach poprowadzonych w okolicach Zawoi i Babiogórskiego Parku Narodowego. Zawodnikom towarzyszył tym razem majestatyczny widok masywu Królowej Beskidów.

Rywalizację jak zawsze rozpoczęły dzieci. I jak zwykle emocji było co niemiara. Po zawodach dla najmłodszych do startu przystąpili nieco starsi biegacze i zawodnicy Nordic Walking. Punktualnie o godzinie 12.00 nastąpił start do zawodów na dystansach 3 km, 10 km oraz 21 km. Przygotowane trasy były wymagające i selektywne, ale bardzo różnorodne co do nawierzchni jak i ukształtowania terenu. Był asfalt, leśne ścieżki, potoki i łąki. Były zarówno ostre podbiegi, szybkie zbiegi oraz kilka płaskich odcinków. Ale przede wszystkim zawodnikom towarzyszyła piękna przyroda i niesamowite panoramy na Babią Górę i jej otoczenie. Całości okrasiła słoneczna pogoda i przyjemna temperatura - idealne warunki do walki na trasie kolejnej z Pereł Małopolski.


Od samego początku mocne tempo narzucili biegnący na 10 km reprezentant Zawoi Grzegorz Hajda oraz liderzy cyklu na 21 km Kapcer Piech i Adam Długosz. Po trzech kilometrach asfaltowej trasy przez Zawoję zawodnicy opuścili zabudowania, a trasa malowniczo wiła się w dół i w górę w Babiogórskim Parku Narodowym. Pierwszym poważnym wyzwaniem był 800 metrowy podbieg na siódmym kilometrze trasy, gdzie w gęstym lesie trwała nieustanna walka ze sobą i rywalami. Po zdobyciu Starego Gronia było już łatwiej. Kolejne kilometry to szybki odcinek w dół, który nie sprawiał większych trudności. Tak minęła niemal połowa dystansu półmaratońskiego i zawodnicy biegnący na 10 km mogli cieszyć się na mecie. Pozostali rozpoczynali kolejną część trasy, która poprowadzona została przez malownicze lasy oraz łąki Beskidu Makowskiego. Biegacze wybiegli kamienistą drogą na Magurkę, by biegnąc przez jej widokowe hale odwiedzić na chwilę województwo śląskie. Ostatnie kilometry to zróżnicowane zbiegi w kierunku Zawoi i płaskie odcinki przez tą najdłuższą wieś w Polsce.

Ostatecznie linię mety półmaratonu pierwsi minęli Kacper Piech z Białej Podlaski, a wśród kobiet Agnieszka Pudełek z Brzeska. Na 10-kilometrowej trasie najszybsi byli Aleksandra Firek z Jordanowa i Grzegorz Hajda z Zawoi. Zawody na dystansie 3km na pierwszych miejscach ukończyli wśród kobiet ex aequo Kinga Załazińska i Justyna Nowak oraz  Piotr Firek - wszyscy z UKS DELTA Jordanów . Rywalizacje w Nordic Walking na 10km wygrała para zawodników z Kościeliska Władysława Wojnar i Franciszek Fatla a na dystansie 3km Małgorzata Bachleda z Zakopanego i Czesław Hodur z Libiąża.

Zawody zostały zorganizowane dzięki pomocy i wsparciu Urzędu Gminy Zawoja, Oshee, Parku Wodnego w Krakowie, Beskid.tv i restauracji Tabakowy Chodnik w Zawoi.

Kolejne zawody z cyklu Perły Małopolski już 20 października 2013r. w Rabce-Zdrój.

Tekst i zdjęcia: Biuro Promocji Regionów, Kraków.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy