Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2014Święto Niepodległości – tak samo a jednak inaczej!

Święto Niepodległości – tak samo a jednak inaczej!

11 listopada odbyły się gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości przy pomniku w Zawoi Centrum – poświęconym mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej Zawoi i Skawicy, poległym na frontach I wojny światowej, zamordowanych w obozach, łagrach i więzieniach, zamęczonych podczas niewolniczej pracy, rozstrzelanym w czasie unicestwienia Żydów w latach terroru i walk bratobójczych.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Zawoja , radni gminy i powiatu, delegacje młodzieży szkolnej oraz mieszkańcy Zawoi i Skawicy. Obecny był także senator Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Pająk. Po odegraniu hymnu państwowego przez orkiestrę dętą z Zawoi, głos zabrał wójt Tadeusz Chowaniak, a po nim senator RP. Następnie delegacje władz, stowarzyszeń, szkół gminy, niektóre w strojach regionalnych, złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta zagrała kilka melodii patriotycznych, a laureatki Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zaprezentowały swoje pieśni. Po czym przy dźwiękach marszów wszyscy udali się do kościoła w Zawoi Centrum na mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Nowością tegorocznych obchodów Święta Niepodległości było przedstawienie, montaż słowno- muzyczny „ Listopadowe skojarzenia” przygotowany przez młodzież z Zespołu Regionalnego „Juzyna” pod patronatem Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi. Słowami poetów i pieśniami barda polskiej wolności Jacka Kaczmarskiego, młodzi aktorzy przybliżyli widzom tragiczne dzieje narodu polskiego od czasów powstań narodowych, września 1939 roku, poprzez zbrodnie katyńską 1940 roku do czasów solidarnościowego zrywu Polaków i stworzenia III Rzeczpospolitej.

Młodzież bardzo zaangażowała się w przygotowanie tego przedstawienia. Obecni na przedstawieniu widzowie nie kryli łez wzruszenia słysząc pieśń o pomordowanych w Katyniu. Profesjonalizm młodych artystów zaskoczył wszystkich obecnych. Niewątpliwie było to możliwe przede wszystkim dzięki temu, że tej grupce młodzieży „chciało się chcieć” zrobić coś dobrego i pokazać, że patriotyzm nie jest domeną starszego pokolenia, że młodzi również wiedzą co dzisiaj to słowo znaczy.

HBN7


Fotografie: Bartosz Oczkowski

 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy