Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

Klasyka znowu odkryta

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi bierze udział w programie Kultura Dostępna. W ramach realizacji zadania „Klasyka znowu odkryta. Z dziadkami w teatrze, z rodzicami na scenie”, w dniu 22. 09. 2015 roku zorganizowano wyjazd do Teatru Współczesnego Krakowie na spektakl „Dziady” Adama Mickiewicza. W wyjeździe uczestniczyły 54 osoby – młodzież, dziadkowie.

Partnerem całego projektu jest Zespół Szkół w Zawoi Centrum. Adaptacja słynnego utworu Adama Mickiewicza zrobiła na uczestnikach niesamowite wrażenie, z powodu niekonwencjonalnego ujęcia tematu. By wzbudzić zainteresowanie utworem, reżyser celowo wprowadził zwrot do widza, oczko do odbiorcy. Publiczność została wciągnięta w świat wyobraźni poety. Z całą pewnością można stwierdzić, że Teatr Współczesny stanął na wysokości zadania i przełożył cenną tradycję literacką na wrażliwość współczesnego widza. Był to niezwykły, wspaniały kolaż obrazów z "Dziadów" wileńsko-kowieńskich, wzbogacony fragmentami scen z części III. Dzieło prezentuje wartości uniwersalne. Zwraca uwagę na konieczność liczenia się z konsekwencjami popełnianych czynów. Odwołuje się do moralności ludowej, która zmusza do życia uczciwego, z innymi i dla innych. To również manifest gorącego patriotyzmu. Spektakl odniósł sukces, widzowie byli zachwyceni i chętnie zobaczyliby go po raz kolejny. Ponadto bezpośrednio po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne Kuchnia aktorska prowadzone przez Agnieszkę Zieleziecką – aktorkę Teatru Współczesnego. Uczestnicy poznali zakulisową pracę aktorską. Brali udział w treningu aktorskim, na który składały się ćwiczenia głosowe, elementy świadomości ciała, praca z przedmiotem i przestrzenią. Działania oparte były na improwizowanej zabawie, spontanicznym reagowaniu oraz tworzeniu.

Kolejne przedsięwzięcie zrealizowane ramach programu Kultura Dostępna to wyjazd Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W działaniu uczestniczyły 54 osoby. Był to wyjazd integracyjny (młodzież, rodzice, dziadkowie). W dniu 29. 09. 2015 roku uczestnicy zwiedzili muzeum, które jest jedyną placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym. Zwiedzanie ekspozycji muzealnej odbyło się w grupach wraz z przewodnikiem. Najpierw zwiedzający poznali historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich. Zobaczyli również rekonstrukcję czołgu Vickers, rakiety V-2. Następnie oglądali zasadniczą część wystawy dotyczącą Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na zakończenie zwiedzanie odbyła się multimedialna lekcja muzealna „W szeregach Armii Krajowej”, podczas której uczestnicy oglądali archiwalne zdjęcia, szyfrowali wiadomości, kolportowali przesyłki i rozkazy. Poznali realia okupacyjnego życia, dowiedzieli się, czym zajmowali się żołnierze Armii Krajowej oraz na czym polegała działalność sabotażowa i dywersyjna.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy