Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2016Wolność nie jest nam dana raz na zawsze... (video)

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze... (video)

11 listopada, to jedno z najważniejszych świat w naszym kraju, bowiem od 1989 roku, to Narodowe Święto Niepodległości. Oprócz uroczystości państwowych w Warszawie, w całej Polsce świętujemy ten dzień.

W Zawoi też, od wielu lat dzień ten ma uroczystą oprawę. Rozpoczyna się przy pomniku poświęconym mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej Zawoi i Skawicy poległym w walce o niepodległość ojczyzny. Tak było i w tym roku. Po przemówieniach wójta gminy Zawoja Marcina Pająka i senatora RP Andrzeja Pająka, delegacje poszczególnych instytucji samorządowych i szkół złożyły wieńce i wiązanki okolicznościowe. Została też odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.

Babiogórskie Centrum Kultury dla uczczenia tego święta przygotowało część artystyczną, na którą złożyły się występy laureatów Konkursu Piosenki Patriotycznej, Powstańczej oraz Piosenki Żołnierskiej. Następnie młodzież z zespołu regionalnego „Juzyna” wraz z rówieśnikami z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Zawoi zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny – „Drogi do wolności”. Okazało się po raz kolejny, że zaangażowanie zdolnej zawojskiej młodzieży dało uczestnikom uroczystości możliwość przypomnienia sobie polskiej tragicznej historii XX wieku. Wiersze i piosenki rozbudziły nie tylko uczucia patriotyczne, ale także łzy wzruszenia, szczególnie wśród osób pamiętających czasy okupacji hitlerowskiej i II wojny światowej.

Odpowiednia dekoracja, rekwizyty i magia świateł sprawiły, że spektakl ten stal się wręcz przedstawieniem teatralnym.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego przedstawienia, a szczególnie młodzieży, która z takim zaangażowaniem podjęła się przygotowania spektaklu, Henrykowi Buckiemu za wykonanie scenografii, Łukaszowi Kulce który opracował efekty świetlne i dźwiękowe oraz Grupie Rekonstrukcyjnej z Żywca za udostępnienie rekwizytów i mundurów.Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy