Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2017Sylwester w Skawicy 2016/2017

Sylwester w Skawicy 2016/2017

W ostatni dzień roku, w Sylwestra, mieszkańcy Skawicy, Zawoi i Goście przybyli  na godzinę 23.30 na Plac Świętego Jana Pawła II w Skawicy, by tam wspólnie żegnać odchodzący 2016 rok i witać nadchodzący Nowy Rok 2017.

W oczekiwaniu na „dotarcie” wskazówek zegara na 00.00 śpiewano wspólnie kolędy, pastorałki. Tradycyjne noworoczne życzenia złożyli przewodniczący Rady Gminy Zawoj Jerzy Pająk, wójt gminy Zawoja  Marcin Pająk i senator RP Andrzej Pająk. O północy nad wsią rozbłysły liczne kolorowe sztuczne ognie i fajerwerki połączone z wyciem syren strażackich. Wszyscy wszystkim składali życzenia.

Kulminacyjnym punktem imprezy był przylot „Księcia” na orle królewskim i opowieść baśniowa:

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w Królestwie, w którym panował porządek, szczęście i spokój, nagle wśród mieszkańców pojawił się smutek, bieda, choroby, bezprawie. Pogrążeni mieszkańcy postanowili poprosić Króla o pomoc. Król – mądry, pełen optymizmu władca poprosił wróżbitów z całego świata o pomoc w przezwyciężeniu zła, które nawiedziło Jego Królestwo, a była to klątwa rzucona przez czarnoksiężnika. Wszyscy wróżbici zasiedli przy okrągłym stole, gdzie na środku znajdowała się kryształowa kula. Zobaczyli w niej: piękną, młodą niewiastę  wśród malowniczych krajobrazów, drzew i krzewów. Oznajmili Królowi, że gdy Jego syn odnajdzie tę dziewczynę, która jest jego ukochaną to wszystkie smutki i inne nieszczęścia oraz klątwy odejdą w zapomnienie, wrócą natomiast szczęśliwe dni dla Królestwa. Książę wędrował, za siedmioma morzami i siedmioma górami, od miasta do miasta, od wsi do wsi, nie odnajdując swojej ukochanej. Znudzony bezskutecznymi poszukiwaniami, nie mając sił do dalszej wędrówki, nagle zdumiony zobaczył wielkiego orła, który krążył nad nim. Gdy orzeł się zbliżył, Książę go poprosił, aby pomógł mu odnaleźć swoją ukochaną i spełnił jego marzenie. Orzeł się zgodził pod warunkiem, że we wsi, mieście, bądź gdziekolwiek gdzie znajdą niewiastę, będzie się ta miejscowość nazywać: „Królewska wieś”!!! Książę się zgodził i czym prędzej wsiadł na orła. Złoty ptak przemierzał wszystkie zakątki świata. Orzeł, który swoimi skrzydłami krążył nad morzami, górami, skierował się do pięknej, malowniczo położonej wsi, gdzie znajdowali się szczęśliwi, rozśpiewani kolędnicy, którym towarzyszył dobry nastrój. Orzeł dał im znak, powiedział że Jego wybranka znajduje się tu, wśród zgromadzonych i bawiących się ludzi. Książę nie tracąc czasu zaczął jej szukać. Po chwili wśród tłumu ludzi, wyłoniła się piękna, olśniewająca swoim blaskiem niewiasta. Książę wziął ją za rękę i pocałował. I jak w każdej bajce piszą: „Żyli długo i szczęśliwie”. Książę nie zapomniał o swojej obietnicy wobec orła. Wieś, w której się spotkali i odnaleźli wybrankę jego serca nazywa się SKAWICA. Tak oto mamy „KRÓLEWSKĄ WIEŚ – SKAWICĘ”.

Kolejną atrakcją wspólnego biesiadowania był Konkurs Przebierańców. Do rywalizacji stanęło 30 uczestników, wszyscy zostali nagrodzeni. Nie zabrakło również grzańca, który rozgrzewał wszystkich i pobudzał do tańca.
Życzymy Wszystkim Mieszkańcom Gminy  dużo zdrowia i ludzkiej życzliwości, niechaj marzenia się spełniają krok po kroku, w tym nadchodzącym Nowym Roku 2017.

Sponsorem Sylwestra w Skawicy był Mieczysław Szemik. (R.S.)

Fotografie: portal Sucha24.pl

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy