14 stycznia w sali widowiskowej Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi odbył się XVIII Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy”. Do rywalizacji zgłosiło się 7 grup kolędniczych.
http://www.zawoja.pl/aktualnosci/aktualnosci-2017/1097-przysli-my-tu-po-kolodzie#sigProIdf8a99b0e15
PROTOKÓŁ
Z posiedzenia Komisji oceniającej przegląd o charakterze konkursowym: Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy”, który odbył się 14 stycznia 2017 r. w Zawoi. Celem konkursu była popularyzacja samorodnej twórczości ludowej jej rozwój. Wyłonienie najlepszych wykonawców i wytypowanie ich na „Pastuszkowe kolędowanie” do Podegrodzia i na „Góralski Karnawał” do Bukowiny Tatrzańskiej.
Komisja w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, mgr Dorota Majerczyk – etnolog, dr Artur Czesak – językoznawca dialektolog po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie – 7 grup kolędniczych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii grup dziecięcych
I miejsce –„Zbyrcocek” z Juszczyna z programem „Kolędnicy z szopką”
II miejsca – „Zbójnik” ze Skawicy z programem „Kolędnicy z bańką” i Grupa Kolędnicza „Budzowskie Kliszczaki” z Budzowa
Wyróżnienie za szopkę Dzieci z Polany Makowskiej
W kategorii grup dorosłych
I miejsce – „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego z programem „Kolędnicy z gwiazdą i z Turoniem” oraz „Zbyrcok” z Juszczyna z programem „Kolędowanie z rajem”
II miejsce – „Juzyna” z Zawoi z programem „Kolędowanie z turoniem”
Decyzją jury do Podegrodzia na „Pastuszkowe kolędowanie” wydelegowani zostali następujący wykonawcy: „Zbyrcocek” z Juszczyna, „Zbójnik” ze Skawicy oraz „Budzowskie Kliszczaki” z Budzowa. Bukowiny Tatrzańskiej na „Góralski Karnawał” wydelegowani zostali następujący wykonawcy: „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego, „Zbyrcok” z Juszczyna i „Juzyna” z Zawoi
Serdecznie dziękujemy organizatorom „Babiogórskich Podłazów”, szczególnie pracownikom Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie instruktorom, opiekunom oraz kierownikom zespołów za poświęcony czas w trosce o zachowanie rodzimego folkloru.
http://www.zawoja.pl/aktualnosci/aktualnosci-2017/1097-przysli-my-tu-po-kolodzie#sigProIdceb9a7dc48