Polish English German Norwegian

 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 201733. Babiogórska Jesień (video)

33. Babiogórska Jesień (video)

„Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna do zorganizowania wspólnoty […],
aby inspirować społeczeństwo i kulturę zachowując je wiernymi wobec tradycji,
a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość”.
Papież Franciszek, Wawel, 27 lipca 2016

Babiogórska Jesień – taniec, muzyka, sztuka ludowa, zwyczaje i obrzędy - festiwal który pobudza, kształtuje i daje szansę żywego trwania dziedzictwa kultury tradycyjnej Górali Babiogórskich.

Jego 33 edycja dobiegła końca. Trzy dni w ciągu których mogliśmy po raz kolejny „dotknąć” i „posmakować” naszego dziedzictwa oraz zetknąć go z kulturami tradycyjnymi innych części Karpat. Zespoły z Ukrainy, Słowacji, Górale Podhalańscy, Pienińscy, twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego łuku „Karpat” – spotkanie, które dało nam możliwość pokazania obrazu kultury Górali Babiogórskich i naszego systemu wartości na tle międzykulturowej mozaiki. Babiogórska Jesień dała po raz kolejny szansę „międzykulturowego dialogu”, bez którego kultura umiera.

Tegoroczna Babiogórska Jesień w sposób wyjątkowy nawiązywała także do życia i twórczości ś.p. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy. Odsłonięcie tablicy poświęconej tej najważniejszej dla naszego regionu etnografce, nadanie jej imienia Babiogórskiemu Centrum Kultury oraz sympozjum naukowe „Pro memoria Urszula Janicka – Krzywda. Życie niebanalne” otworzyło festiwal jednocześnie ukazując, że najważniejsza część dziedzictwa ukryta jest w słowie. dr Urszula Janicka – Krzywda pracowała zbierając historie, opowieści, szukając znaczeń zawartych w przekazach i legendach. W jej książkach, w „słowach” które pozostawiła zawarty jest babiogórski świat – zarówno ten zewnętrzny jak i wewnętrzny.

Babiogórska Jesień była żywym i głębokim obrazem naszego dziedzictwa kulturalnego, zarówno tego zawartego w słowie, jak i tego, którego formalną emanacją jest muzyka, taniec, zwyczaje i obrzędy. Do zobaczenia za rok!

33. Babiogórska Jesień w obiektywie Michała Sośnickiego:

Piątek (22 września):

Sobota (23 września):

Niedziela (24 września):

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy