Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Wernisaż wystawy ikon Małgorzaty Stańdo

Wernisaż wystawy ikon Małgorzaty Stańdo

27 stycznia 2018 roku w Galerii na Ucieche odbył się wernisaż niezwykłej wystawy ikon Małgorzaty Stańdo. W ciepłej atmosferze, wśród przepięknych ikon autorka opowiadała o swojej pasji tworzenia sztuki, która przybliża do Boga. Wyjaśniła czym są ikony i jak przebiega proces ich powstawania.


Pani Małgorzata Stańdo urodziła się w Nowym Targu, pochodzi z Szaflar, gdzie z okna swojego pokoju podziwiała Tatry, które zawsze są dla niej inspiracją. Pracą zawodową jest związana z Orawą, sercem z Krakowem. Z zawodu nauczyciel matematyki i wychowawca salezjański. Przez 17 lat związana pracą z Salezjanami w Czarnym Dunajcu. Tam też zrodziła się jej fascynacja ikonami. Próbowała malować na szkle, akwarelą, farbami akrylowymi i olejnymi, zdobić decoupage, szydełkiem i wyplatać sweterkowe cuda. Jednak najpiękniejsza i najtrudniejsza jest dla niej praca nad ikoną – ponadczasowym fenomenem sztuki sakralnej. Ikony tak bardzo urzekają swoim pięknem i tajemnicą, blaskiem złota i ciepłem koloru. Ukończyła warsztaty ikonopisania w Wadowicach pod kierunkiem Barbary i Krzysztofa Cudo oraz w Krakowie u Jezuitów pod kierunkiem Ojca Zygfryda Kota z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Sztuki Sakralnej.

Potrafi godzinami opowiadać o ikonach i ich powstawaniu…

„Wpatrując się w ikonę odczuwa się mocniej obecność Boga, odczuwa się harmonię, doznaje się piękna, ale malując – pisząc ikonę przeżywa się tak bardzo, przebywa się w innej przestrzeni, gdzie jest ciepło, piękno i miłość…
Ikony maluję z wdzięczności za każdy dobrze przeżyty dzień, za cudownych ludzi wokół siebie. Ikony piszę bo w tym odnajduję radość i spokój…”

Wystawę można oglądać w dniach od 27.01.2018 r. do 16.03.2018 r. w godzinach otwarcia Galerii tj. od poniedziałku do soboty od 9.00 do 17.00.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy