Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Skitourowa sobota pod Babią Górą

Skitourowa sobota pod Babią Górą

Uwielbiają zimowe szaleństwo, potrafią dzielić się z innymi, a przy tym świetnie się bawią – uczestnicy zmagań Polar Sport Skitour im. Basi German po raz kolejny zawitali pod Babią Górę. W ubiegłą sobotę, a więc 3 marca 2018 r. pokazali, że zawody to nie tylko rywalizacja, ale i idealny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie znajomych.

Jedno jest pewne – wśród uczestników tych zawodów nie ma przegranych. Mowa tu nie tylko o nagrodach, które trafiają do każdego z nich, ale przede wszystkim o efektach, jakie za każdym razem przynosi ich wspólny start w zawodach. Całe wpisowe przekazywane jest bowiem na rzecz fundacji „Na start” im. Basi German.

To jednak nie koniec! Każdy metr pokonywany przez uczestników na trasie ma ogromne znaczenie dla organizacji Snow Leopard Trust, która zajmuje się ochroną śnieżnej pantery. W ramach odbywającej się w ubiegły weekend międzynarodowej akcji Snow Leopard Day marka Dynafit przekazała 1 eurocent za każdy pokonany przez zawodnika metr. Pieniądze, które w trakcie tego wydarzenia udało się uzbierać trafią do 200 pakistańskich pasterzy i ich rodzin w celu przeciwdziałania kłusownictwu. 

Podsumowując, startujący przekazali w tym roku 13 990 zł i 30 euro (100% wpisowego) fundacji “Na Start im. Basi German” oraz pokonali razem 154 840 metrów przewyższenia znacząco przyczyniając się do globalnego wyniku 1 096 234 metrów w ramach Snow Leopard Day. Oznacza to, że marka DYNAFIT zasiliła konto Snow Leopard Trust dotacją 11 000 Euro. 

Uczestnicy rozpoczęli zmagania od honorowego startu wspólnego. Jak mówi głównodowodzący imprezy Piotr Krygowski: „Zawodnicy wystartowali znad dolnej stacji PKL Mosorny Groń w kierunku Hali Śmietanowej, gdzie swój początek miał pierwszy zjazd o przewyższeniu ponad 400 m. Następnie musieli dostać się do Dolnych Młaków przez Polanę Brożki i pokonać drugie podejście wyprowadzające na grzbiet Mosornego Gronia. Trawersując Cyl Hali Śmietanowej zdobywali drugi punkt, z którego zjazd prowadził przez widokowe polany. Po założeniu fok zawodnicy kierowali się do mety, gdzie czekał zasłużony medal i brawa kibiców”.

Na ponad 11-kilometrową trasę wyruszyło 160 osób, w tym 31 zawodniczek. Najszybsi zaczęli pojawiać się na mecie już po upływie 1 godziny i 9 minut. Najlepszy wśród mężczyzn podczas tegorocznej, a więc XIII edycji Polar Sport Skitour im. Basi German okazał się Franciszek Rząsa. Zaraz później na mecie pojawił się także Jacek Zebracki i Jan Elantkowski. Wśród pań na największe słowa uznania zasłużyła Iwona Januszyk. Kolejne miejsca zajęła natomiast Natalia Tomasiak oraz Małgorzata Czeczott.

Pełną tabelę wyników można zobaczyć tutaj.

Zmagania na trasie dopełniały również zabawy przy górnej stacji Mosornego Gronia. Tradycyjnie już zawodom partnerował Babiogórski Park Narodowy, który wspólnie z dziećmi odkrywał tajemnice babiogórskich roślin i zwierząt. Dzieci w wieku przedszkolnym wspólnie z Klubem Odlotowych Mam przygotowywały natomiast piękne puchary dla rodziców, którzy startowali w zawodach.

Zdjęcia z XIII Polar Sport Skitour im. Basi German

Materiał filmowy autorstwa Zofii Szwajnos

fot. Kuba Witos

 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy