Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Tajemnicza „Noc Sów”

Tajemnicza „Noc Sów”

Dzięki tym zwierzętom wieczorne spacery mogą stać się jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą sów, które akurat w tym czasie dają o sobie znać. To idealny moment na to, aby zasłuchać się w dźwięki, które wydają, docenić ich piękno i poczuć magię „Nocy Sów”!

Są fascynujące, tajemnicze, piękne, a dla niektórych… przerażające. Jedno jest pewne – potrafią wywoływać w ludziach skrajne emocje. Nic dziwnego, że dźwięki, które wydają elektryzują!

Słyszysz? To sowy!

Okres godowy sów to czas, w którym jeszcze wyraźniej zaznaczają one swoją obecność – również na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Można je usłyszeć spacerując po lesie, podziwiając okoliczne szczyty, a nawet… otwierając szerzej okno swojego domu.

Na przełomie marca i kwietnia ornitolodzy, miłośnicy przyrody, ale i wszyscy ciekawi nowych doznań słuchowych wyruszyli na poszukiwania niebanalnych dźwięków, które potrafią wydawać z siebie jedynie sowy.

Babiogórskie sowy

Przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego rozpoczęli oficjalne poszukiwania już 23 marca. Wtedy to zaprosili do siebie m.in. uczniów ze Skawicy, aby pokazać im świat zwierząt, nauczyć rozpoznawać sowie dźwięki, ale i wyruszyć z nimi na prawdziwe poszukiwania odgłosów, jakie potrafią wydawać z siebie te ptaki.

W ten sposób po raz siódmy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Noc Sów”, w której w całym kraju w tym roku wzięło udział aż 2000 osób. 

Posłuchaj sów!

Sowich odgłosów można jednak poszukiwać samemu. Wystarczy mieć uszy szeroko otwarte! Aby pomóc sobie w tych poszukiwaniach warto najpierw nauczyć się rozpoznawania dźwięków, jakie wydają te zwierzęta. Mamy taką możliwość m.in. dzięki stronie „Noc Sów”, na której zaklęte zostały odgłosy tych intrygujących zwierząt.

Być może i Tobie uda się usłyszeć te fascynujące dźwięki? Na początek udaj się na wiosenny spacer po babiogórskich ścieżkach!

Powodzenia!

fot. Babiogórski Park Narodowy

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy