Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIInformacje UGMY GÓRALE ... - mówi Bohus Hlavaty, prezes TMR

MY GÓRALE ... - mówi Bohus Hlavaty, prezes TMR

- Jakie plany ma Tatra Mountain Resorts wobec Polskich Kolei Linowych?

B.Hlavaty: - Przede wszystkim chciałbym jeszcze raz podkreślić, że to nie tylko plany TMR, ale całego naszego konsorcjum, w skład którego wchodzą gminy: Czernichów, Szczawnica, Krynica – Zdrój i Zawoja. W końcu nasze góry to nasza wspólna sprawa. Każda z tych gmin ma prawo przegłosowania propozycji likwidacji bądź sprzedaży składników majątkowych PKL S.A., leżących na jej terenie.


Naszym celem jest przywrócenie blasku polskim ośrodkom narciarskim, rozwinięcie bazy narciarskiej po polskiej stronie Tatr, stworzenie nowych miejsc pracy i realizowanie celów statutowych gmin wchodzących w skład tego konsorcjum. Inspirują nas takie miejsca jak VAL czy SKI Amade, wzorujemy się na nich tworząc rozwiązania dla PKL. W planach mamy inwestycje liczone na co najmniej 4 lata, zresztą podobnie jak na Słowacji. Każdy z obiektów PKL jest inny i ma swoje zalety. Skupimy się na tym aby je pokazać, tak aby turyści, narciarze, snowboardziści wybierali nasze wspólne ośrodki. To trudne zadania, dlatego chcemy współpracować z gminami, również z Zakopanym nad planami rozwoju w myśl zasady: ”nic o was bez was”.

- Ile pieniędzy zamierzacie przeznaczyć na inwestycje w Polskich Kolejach Linowych, jeśli TMR je kupi? 

- Cieszę się, że padło to pytanie. Jesteśmy obecni na giełdzie w Bratysławie, nasze wyniki są dostępne dla każdego zainteresowanego, mamy odpowiednie środki aby kupić PKL, ale przede wszystkim inwestować w rozwój kolejek i obiektów, bo to jest kluczowe. Jak mówiłem na konferencji prasowej w Warszawie, dotyczącej inwestycji w PKL, chcemy w pierwszym etapie przeznaczyć inwestycje 30 mln euro na inwestycje na terenie 4 gmin konsorcjum. Jesteśmy gotowi nawet na inwestycje rzędu 100 mln euro. Chcemy wspólnie z Polakami zbudować infrastrukturę, która przyciągnie amatorów białego szaleństwa. Czynimy konkretne starania, np. poprzez dual listing na Warszawskiej Giełdzie, aby wkrótce każdy z mieszkańców gmin na których są kolejki PKL oraz każdy fascynat gór w Polsce mógł mieć swój udział w ich rozwoju, a zarazem mieć różnorakie benefity od finansowych, kończąc na skipasach, zniżkach i specjalnych promocjach. Taki model sprawdził się na Słowacji, w USA czy Francji i taki sam chcemy wprowadzić w Polsce. O skali naszych inwestycji świadczą obiekty z drugiej strony Tatr, gdzie zainwestowaliśmy już sto milionów euro, nie mówiąc jednocześnie ostatniego słowa w tym względzie. Żyjemy wspólnie tutaj na miejscu, nie dzielą nas już granice, za chwile może będziemy mieć wspólną walutę, rozumiemy się, mamy podobne temperamenty, wspólny górski język… niechaj więc przyświeca nam jeden cel: „nasze góry wspólna sprawa”.

- Czy poza inwestycjami narciarskimi TMR planuje również udział w branży hotelarskiej, ewentualnie w innych branżach na polskim rynku? 

- Jesteśmy otwarci na każde działania, które przyczynią się do poprawy jakości turystyki w naszych górach. Już teraz nasze plany inwestycyjne w przypadku sukcesu w prywatyzacji PKL obejmują wiele innowacyjnych i ważnych projektów. W Krynicy – Zdrój wybudujemy park zabaw dla dzieci w Parku Jordanowskim, mini amfiteatr u stóp góry Parkowej, a w dalszych latach nowoczesną infrastrukturę sportową. W Szczawnicy powstanie między innymi lodowisko ze stałą płytą wraz z zapleczem i wrotowiskiem, a także łącznik komunikacyjny łączący ulicę Główną z promenadą. W Zawoi powstaną wyciągi narciarskie, nowej trasy doczekamy się też w Czernichowie. Oczywiście chcielibyśmy inwestować także na terenie Kasprowego Wierchu i jesteśmy przez cały czas otwarci na współpracę z Zakopanem, ale nie chcemy działać na ich terenie bez nich. Jak już wspominałem, to wspólna sprawa wszystkich samorządów i zapraszamy do współpracy.

- Jak pan ocenia obecnie rynek narciarski i turystyczny po polskiej, a jak po słowackiej stronie granicy? Słowacy od kilku lat mocno i skutecznie reklamują swoje atrakcje w Polsce oraz proponują bardzo korzystne oferty (chociażby atrakcyjne przeloty z Gdańska czy Warszawy do Popradu, etc). 

- W rynku narciarskim po polskiej stronie tkwi olbrzymi potencjał i uważamy, że wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie dokonać rzeczy wielkich. Przykład kolejnych nieudanych starań Zakopanego o rolę gospodarza Mistrzostw Świata dobitnie pokazuje, że trzeba łączyć siły, budować ponadnarodowe koalicje – tak jak w przypadku Waszej współpracy z Ukrainą przy mistrzostwach w piłce nożnej. Polski rynek jest na zakręcie, czekają go potężne zmiany i inwestycje, warto więc współpracować i wspierać się wzajemnie. Nadmienię tylko, że w ubiegłym roku zanotowaliśmy wzrost zysku z 20 do 40 milionów złotych, czyli o 60 procent więcej. W latach 2009-2011 zainwestowaliśmy 100 milionów euro i w tym roku kolejnych 45 mln.  To największa inwestycja w infrastrukturze turystycznej w tej części Europy. Nasze ośrodki mają być porównywalne z tymi alpejskimi. Jednocześnie dbamy o przyrodę i współpracujemy z parkami narodowymi. Mamy też największy aquapark w Europie Środkowej, a nasze hotele posiadają 1700 łóżek. Jesteśmy największą słowacką firmą hotelarską. Ale nie zamykamy się do współpracy zachęciliśmy już kilkuset przedsiębiorców i właścicieli hoteli, pensjonatów, małej gastronomii w Tatrach. Wspólnie z nimi budujemy pełną ofertę. Wiemy, że to ludzie kreują wartość i jeżeli są przekonani, to potrafią zdziałać cuda. Wspólnie z naszymi partnerami zewnętrznymi tworzymy synergię, chociażby poprzez ośrodki zimowe i letnie i pełną obsługę turysty. Tak samo będzie w Polsce. To nieuniknione zmiany, jeżeli nie chcecie tracić pieniędzy ludzi zakochanych w górach.

- W Polsce są obawy, a nawet głosy sprzeciwu wobec planów sprzedaży PKL zagranicznej firmie. Wśród tych głosów są takie, że „Słowacy zamkną Kasprowy i inne koleje, by cały ruch skierować na Słowację”. Tego typu obawy słychać w samym Zakopanem. Jak pan się odniesie do tego typu komentarzy?

- Trochę mi przykro, że pojawiają się takie podejrzenia, zdajemy sobie sprawę, że im lepsze warunki bliżej domu klient znajdzie, tym więcej chętnych do skorzystania z oferty letniej czy zimowej. Gór nie przeniesiemy, a ośrodków nie zamkniemy, bo to byłoby wbrew naszym wspólnym interesom, bo wierzymy w ich potencjał. Osobiście gwarantuję, że przeprowadzimy takie inwestycje, aby PKL stało się konkurencyjne, aby przyciągało swoją ofertą i propozycjami. Powiem więcej, będziemy czynić starania, aby wdrożyć podobnie jak na Słowacji lekcje narciarskie i wprowadzimy udogodnienia dla dzieci i dla szkół narciarskich. Macie już orliki, macie góry i infrastrukturę, teraz tylko trzeba wdrożyć programy rozwoju narciarstwa. Macie ikony sportów zimowych, za którymi Polacy szaleją – Justynę Kowalczyk, Adama Małysza. Jeżeli chcecie mieć zdrowe społeczeństwo trzeba inwestować w sport, bo tylko zdrowe dobrze rozwinięte dzieci będę mogły budować siłę państwa i jak słyszałem z Waszych mediów pracować aż do 67 roku życia.

- Czy chcecie zabudować rejon Kasprowego, tak jak zrobiliście to w rejonie Łomnicy? Tego typu inwestycje mają w Polsce zarówno mocnych zwolenników, jak i gorących przeciwników. Przeciwko takiej inwestycji stoją także przepisy dotyczące ochrony przyrody, w tym Natura 2000. Z tego co wiem, rejon TANAP w okolicy Łomnicy jest wyjęty z tego obszaru, co pozwoliło na duże inwestycje w tym rejonie. Jednocześnie teren ten utracił cenne walory przyrodnicze. Tymczasem Tatry po polskiej stronie granicy są ponad 4-krotnie mniejsze niż na Słowacji i każda inwestycja na ich terenie oznacza ingerencję w cenny przyrodniczo i bardzo niewielki obszar. Jakie jest pana zdanie na ten temat?

- Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo dumni z tego, że posiadamy doświadczenie inwestycyjne na terenie parków narodowych. Rejon Tatrzańskiej Łomnicy należy do obszaru Natura 2000 i nie jest wyjęty z TANAP. Blisko współpracujemy z Lasami Państwowymi na Słowacji i przeprowadziliśmy chociażby akcję zasiewu trawą terenu o powierzchni 8570 m2. W trosce o naturalny krajobraz Tatr posadziliśmy pięć tysięcy drzewek wokół ośrodka w Tatrzańskiej Łomnicy. Taka dobra współpraca i pełne zrozumienie potrzeb i oczekiwań obu stron powoduje, że rejon Tatrzańskiej Łomnicy wraca do naturalnej kondycji. O planach dotyczących Kasprowego nie należy się wypowiadać bez zainteresowanych stron: Zakopanego, PKL, TPN i grona 4, 5 mln amatorów białego szaleństwa. Myślę, że przyjdzie na to czas, kiedy będziemy wiedzieć więcej o procedurze prywatyzacji, decyzji Zakopanego o udziale w nim. Podkreślam, że dla Zakopanego mamy jeszcze cały czas otwarte drzwi do przystąpienia do konsorcjum.

- TMR dogadał się z 4 gminami, na terenie których leżą obiekty PKL i obiecał im sfinansowanie wielu inwestycji. Podpisana została umowa konsorcyjna. Czy może pan przybliżyć plany inwestycyjne na terenie tych 4 gmin, jeśli dojdzie do kupienia PKL? 

- W Czernichowie wybudujemy trasę narciarską i trasę zjazdową od strony Jeziora Międzybrodzkiego, w miejscu pierwotnie planowanej budowy kolejki linowo-terenowej na Górę Żar. Rozbudujemy też ośrodek Kozubnik-Żar poprzez budowę tras zjazdowych i wyciągu na Górze Żar od strony Porąbki. W Krynicy – Zdrój dokonamy modernizacji górnej i dolnej stacji PKL. Wybudujemy mini amfiteatr u stóp Parkowej Góry wraz z socjalnym zapleczem i wypożyczalniami sprzętu sportowego. Zbudujemy także park zabaw dla dzieci w Parku Jordanowskim. Zbudujemy nowoczesną infrastrukturę sportową i zmodernizujemy „Ścieżki Zdrowia” wzdłuż głównych szlaków prowadzących na szczyt góry. Na szczycie Góry Parkowej zbudujemy wspaniałą wieżę widokową. W Szczawnicy zależy nam na wybudowaniu oświetlenia trasy Palenica-Szafranówka i estakady u zakończenia trasy Palenica I. Wybudujemy także lodowisko ze stałą płytą, zapleczem i wrotowiskiem. Zbudujemy łącznik komunikacyjny, który połączy promenadę z ul. Główną. Zagospodarujemy plac pośredni łączący teren dolnej stacji Palenica. Zbudujemy czteroosobową krzesełkową kolejkę linową z infrastrukturą na polanę „Szafranówka”. Powstanie też nowa kolej linowa na zbiegu tras Palenica I i Palenica II, jej długość to 950 metrów. Zbudowane zostaną dwa dodatkowe wyciągi o długości ok. 500 metrów z Polanek. Powstanie parking wielopoziomowy przy dolnej stacji Palenica. Oświetlimy trasy narciarskie nr 1 i zbudujemy amfiteatr. W Zawoi powstanie wyciąg Zawoja Morgi-Polana Zimna Dziura-Mosorny Groń wraz z obiektem stacji dolnej Morgi i górnej Polana Zimna Dziura oraz obiekt hotelowy. Zbudujemy wyciąg narciarski Zawoja Mosorne-Mosorny Groń.

- Jak jednak zamierzacie postępować na terenie miasta Zakopane, gdzie znajdują się kluczowe obiekty – kolej na Kasprowy i Gubałówkę? Zakopane nie przystąpiło do konsorcjum. 

- Oczywiście chcielibyśmy inwestować także na terenie Kasprowego Wierchu i jesteśmy przez cały czas otwarci na współpracę z Zakopanem, ale nie chcemy działać na ich terenie bez nich. Jak już wspominałem, to wspólna sprawa wszystkich samorządów i zapraszamy do współpracy. Teraz skupiamy się na realizacji planów, które mamy wspólne z 4 gminami – członkami konsorcjum.

- Czy w przypadku zakupienia PKL zamierzacie współpracować z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, czy forsować duże inwestycje w rejonie Kasprowego bez względu na przeciwne opinie innych stron w tej sprawie? 

- Wierzę w życzliwość pytających, ale jest coś irytującego w dociekaniu, czy nie chcemy przypadkiem zniszczyć przyrody, którą tak kochamy. Mówimy przecież o górach, bez których istnienia odczuwalibyśmy pustkę i nie mielibyśmy gdzie spędzać czasu, co przełożyłoby się również na brak zysku. Jak mówiłem wcześniej blisko współpracujemy z TANAPem i Lasami Państwowymi na Słowacji. Tak samo będzie w Polsce. Cieszę się na współpracę z TPN i dyrektorem Pawłem Skawińskim. To człowiek gór, człowiek zasad i honoru – kieruje się więc podobnymi wartościami co my w TMR i konsorcjum, więc jestem dobrej myśli.

Wiadomości Urzędu Gminy Zawoja

  • Zjawisko:Intensywne silny deszcz z burzamiStopień zagrożenia: 2Ważność: od godz. 18:00 dnia 23.05.2019 do godz. 18:00 dnia 24.05.2019 Obszar: powiaty:bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski,  gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy...

  • Przeczytaj postanowienie Opublikowano: piątek, 24 Maj, 2019 - 11:00

  • Zobacz zarządzenie Opublikowano: czwartek, 23 Maj, 2019 - 12:45

  • Zjawisko:Intensywne opady deszczu z burzamiStopień zagrożenia: 3Ważność: od godz. 10:00 dnia 22.05.2019 do godz. 18:00 dnia 23.05.2019 Obszar: powiaty:limanowski, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tatrzański. Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów...

  • na świadczenie usług specjalistycznych – trening umiejętności społecznych dla podopiecznych „Babiogórskiego Centrum Radości i Uśmiechu” – obejmującego 2 Placówki mieszczące się w Świetlicach w Zawoi oraz w Skawicy na świadczenie...

  • Urząd Gminy Zawoja uprzejmie informuje, że osoby, które wpisały się na listę zainteresowanych kompostownikiem mogą go odbierać w siedzibie Urzędu Gminy Zawoi, w pokoju nr 5 od poniedziałku do czwartku...

  • Zjawisko:Intensywne opady deszczu z burzamiStopień zagrożenia: 1Ważność: od godz. 13:00 dnia 21.05.2019 do godz. 10:00 dnia 22.05.2019 Obszar: powiaty:bocheński, brzeski, chrzanowski,krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, olkuski,...

  • Zjawisko:Intensywne opady deszczu z burzamiStopień zagrożenia: 1Ważność: od godz. 13:00 dnia 21.05.2019 do godz. 10:00 dnia 22.05.2019 Obszar: powiaty:bocheński, brzeski, chrzanowski,krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, olkuski,...

  • Zjawisko:Intensywne opady deszczu z burzamiStopień zagrożenia: 1Ważność: od godz. 13:00 dnia 21.05.2019 do godz. 10:00 dnia 22.05.2019 Obszar: powiaty:bocheński, brzeski, chrzanowski,krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, olkuski,...

  • Informacja – Zapytanie ofertowe - Ogłoszenie o naborze na stanowisko fizjoterapeuty w Domu Opieki Dziennej w Zawoi Informacja o wyniku postępowania – Zapytanie ofertowe - „Świadczenie usług psychologa w „Babiogórskim...

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy